Kallskänken/Vad ska vi göra med varandra
Författare | |
---|---|
Förlag | Verbal förlag |
Genre | Lyrik |
Format | Danskt band |
Språk | Svenska |
Antal sidor | 288 |
Vikt | 0 |
Utgiven | 2025-05-13 |
ISBN | 9789189524972 |
Jenny Wrangborg slog igenom som en förnyare av svensk arbetarlitteratur med den hyllade Kallskänken (2010), en modern svensk klassiker som påminner om vikten av organisering. Platsen är restaurangvärlden men dikterna om arbete, kärlek och gemensamma intressen resonerar djupt i hela arbetarkollektivet.
"Kallskänken är poesi som skyddsombud. Poesi som säger att kollektivet är viktigare än individen, men också att kampen är viktigare och större än den enskilda dikten eller diktsamlingen", skrev Jenny Tunedal i en recension i Aftonbladet.
I Vad ska vi göra med varandra (2014) har diktjaget flyttat från Göteborg till ett kyligt Stockholm, präglat av privatiseringar och utförsäljningar. Boken genomsyras av en längtan efter gemenskap.
Denna samlingsutgåva är kompletterad med fyra nya dikter. Jenny Wrangborg (f. 1984) är poet och arbetar till vardags på Svenska Transportarbetareförbundet. Jenny Wrangborg har bl a belönats med Stig Sjödinpriset, Gustaf Frödings stipendium och LO:s stora kulturpris.