Lars Hallin debuterar med boken Jake, Elwood och jag

Lars Hallin debuterar med boken Jake, Elwood och jag

I juni 1979 störtade Charlie ut i livet mot en oskriven framtid. Ett knappt halvsekel senare har han hunnit med mycket, men också funderat på vad han kunde blivit om han gjort andra val. Följ med på en resa över hav och land i båt, bil, buss och på motorcykel. Från neonljusen i Sydamerikas hamnkvarter via den becksvarta natten på Amazonfloden till de vindlande kurvorna på Route 36 i Kalifornien.

Vem är egentligen Charlie? Sjöman, liftare, biker eller Svenne? Låg han bakom Argentinas invasion av Falklandsöarna? Var han gnistan bakom den svenska IT-boomen? Är han verkligen den som inspirerade manusförfattaren till Pretty Woman?

Lars Hallin är uppvuxen i Göteborg och gick till sjöss som 16-åring. Han beskriver sig själv som ”njutningsdriven utan att vara slarvig med ett problematiskt förhållande till auktoriteter, men i övrigt högst ordinär”. Hans litterära förebild är Tage Danielsson, hans favoritfilm vid jul är ”Die Hard” och hans favoritserie är ”Fawlty Towers”.

Jake, Elwood och jag

Jake, Elwood och jag

info@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Relaterade nyheter

Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter

I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.