En “folklig outsider” får Dagens Nyheters kulturpris 2025. Författaren Bruno K Öijer prisas för diktsamlingen “Växla ringar med mörkret” och sin uppmärksammade uppläsningsturné.
“Han är en folklig outsider och, tror jag, en av få poeter som kan rädda livet på människor”, säger Björn Wiman, DN:s kulturchef i ett pressmeddelande.
Bland övriga nominerade till priset fanns trumpetaren och kompositören Goran Kajfes, konstnären Gunnel Wåhlstrand, skådespelaren Asta Kamma August och dramatikern och regissören Andreas Boonstra.
I en intervju med TT inför uppläsningsturnén beskrev Bruno K Öijer sig själv som en arbetsnarkoman med sparsam publicering. Växla ringar med mörkret tog år av förarbete, men blev sedan till under sju månader.
– Jag måste hushålla med mig själv och läsarna, det skulle inte gagna någon om jag gav ut en diktsamling om året, sade han.
DN:s kulturpris består av 50 000 kronor och skulpturen “Lilla regnet” av Eva Lange.