💰 KRITIKPRIS. Anna Hallberg tilldelas Madeleine Gustafsson-priset av Sveriges Författarförbund för sin insiktsfulla och ärliga litteraturkritik. I juryns motivering lyfts hennes unika förmåga att möta litterära verk med närvaro och nyfikenhet. Hallberg, som även är poet, debuterade 2001 och släppte nyligen diktsamlingen Yra, vakna! (2023).
– Det är med otrolig tacksamhet – jag grät faktiskt när jag läste motiveringen – som jag tar emot Madeleine Gustafsson-priset. Tack till var och en, ni vet vilka ni är, som sliter hårt för att den kvalitativa litteraturen, kritiken och förmedlingen ska fortsätta utvecklas, säger Anna Hallberg i ett pressmeddelande.
Madeleine Gustafsson-prisets summa uppgår till 50 000 kronor och delas ut för sjätte året i rad.
Anna Hallberg får Madeleine Gustafsson-priset 2024
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter
I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.
Författarduon Kanon & Wester debuterar som deckarförfattare med “I dödligt sällskap”, första delen i serien Morden på Axholmen.
På Axholmen i Stockholms skärgård rinner tiden ut för att lösa ett 30 år gammalt ritualmord, och någon på ön verkar göra allt för att dölja sanningen.