“Tittut”-böckerna av Ingela P Arrhenius kan få stort brittiskt pris

Ingela P Arrhenius. Pressbild: Ordalaget Bokförlag.

Ingela P Arrhenius barnböcker “Tittut” kan vinna pris på galan British Book Awards nästa år.

Bokserien, som i den engelska versionen heter “Peekaboo”, är nominerad i kategorin “brand/series identity”, enligt ett pressmeddelande från bokförlaget.

På svenska har Tittut äpplet, Tittut björnen, Tittut kon och Tittut huset hittills getts ut.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Relaterade nyheter

Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter

I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.