Det har gått ett år sedan två av världens största förlag, Cengage (13), och McGraw-Hill (11) meddelade att de skulle gå samman till ett förlag och skapa en katalog på 44 000 titlar. Det skulle också skapa en omsättning på över 3 miljarder dollar och synergieffekter på 300 miljoner dollar. Men på måndagen meddelade Cengage att de avbryter sammanslagningen med McGraw-Hill eftersom konkurrensmyndigheterna i USA haft synpunkter och att granskningen dragit ut på tiden. Det har framkommit kritik och farhågor om att den nya förlagsjätten (hade blivit världens sjätte största förlag) skulle minska konkurrensen för läromedel och studentlitteratur.
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Bjarne Jacobson återkommer med äventyrlig berättelse från Central- och Sydamerika
I Acapulco, Mexiko lämnar jag segelskutan Ellen och ger mig ut på vandring. Målet och drömmen är Sydamerika. Men vägen dit är lång, äventyrlig och inte utan komplikationer.
Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter
I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.