Goncourtpriset 2019 går till den franske författaren Jean-Paul Dubois, 69 år, för romanen “Tous les hommes n’habitent pas le monde de la même façon” (ungefär “Alla män lever inte i världen på samma sätt”).
Prischecken är på blott 10 euro, men rent ekonomiskt har Goncourtpriset ändå en enorm betydelse. Enligt tidningen L’Obs brukar Goncourtromanerna i snitt sälja i en upplaga på 367 000 exemplar.
Dubois roman handlar om en vaktmästare som hamnar i fängelse eller om konsten att slösa bort sitt liv, och uppges vara skriven med mycket humor, enligt tidningen Le Monde.
Fotnot: Jean-Paul Dubois finns inte utgiven på svenska.
TT
Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.
tt@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Relaterade nyheter
Carina Blid med ny roman, Vem är kärring? Humor, satir och feelgood i en skön blandning
Vem är kärring? kom ut i mars 2025. En humoristisk satir, om beteenden, könsroller och relationer. Romanen beskriver vardagliga situationer och konflikter som de flesta kan känna igen blandat med djupare reflektioner över livet.
Hans Trägårdh, Medusa är en obarmhärtig berättelse om människors girighet. Fristående fortsättning på Vredens Skörd.
SOMMAREN 2025 avrättas två svenska tjänstemän bestialiskt utan misskund. Båda innehade höga ämbeten på Utrikesdepartementet och Sida. Myndigheterna dras in i en härva av bedrägerier som hotar att rasera deras murar.
Ny svensk science fiction på svenska – av Klas Elm
EDEN är ett spännande rymdäventyr om artificiell intelligens och ideologiska konflikter.
Boken är en spännande och tänkvärd framtidsroman som problematiserar religiöst styrda auktoritära samhällen,
Anna-Lena Berg fortsätter serien om historisk svensk true crime med ”Vitt gift”
Vitt gift – mordgåtan på Attarp 1845 handlar om ett på sin tid mycket omtalat rättsfall med många frågetecken. En solig junidag insjuknar flera personer på Attarps herrgård utanför Jönköping.