[Pressmeddelande från Storify Literary Agency]
De holländska rättigheterna för Den vilsna världen, skriven av Cecilia Johansson, har sålts till det nederländska förlaget Dutch Venture Publishing. Boken, som är en ungdomsfantasy, planeras att ges ut i Nederländerna under 2026.
Cecilia Johansson säger om försäljningen:
“Det är fantastiskt roligt att bli en del av Dutch Ventures utlandssatsning, och jag ser verkligen fram emot att låta Den vilsna världen möta den holländska publiken under 2026.”
Renée Ripman, Head of Agency på Storify Literary Agency, kommenterar:
“Vi är otroligt glada över att inleda detta samarbete med Dutch Venture Publishing. Det känns extra roligt att Den vilsna världen får bli vår första titel tillsammans – en stark berättelse som vi vet kommer tilltala den holländska YA-publiken.”
Jen Minkman, redaktör på Dutch Venture Publishing, säger:
“Vi är jätteglada över att ha förvärvat rättigheterna till vår allra första ungdomsfantasy från Sverige! Vi ser verkligen fram emot att våra läsare ska få upptäcka fler berättelser från Norden, och detta första samarbete med Storify Agency är en väldigt fin början.”