🏷️ NAMNSKIFTE. Efter 250 år lämnar WH Smith de brittiska stadskärnorna. Kedjans 480 butiker säljs till Modella Capital för 76 miljoner pund och byter namn till TGJones, enligt ett pressmeddelande. WH Smith satsar nu helt på butiker i reselägen – med över 1 200 butiker globalt, bland annat på Arlanda – som står för 85 % av koncernens vinst. Ett bokhistoriskt skifte i Storbritannien.
WH Smith säljer bokhandelskedjan – blir TGJones
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Relaterade nyheter
Bjarne Jacobson återkommer med äventyrlig berättelse från Central- och Sydamerika
I Acapulco, Mexiko lämnar jag segelskutan Ellen och ger mig ut på vandring. Målet och drömmen är Sydamerika. Men vägen dit är lång, äventyrlig och inte utan komplikationer.
Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter
I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.