Aktieägarna får 1 kr i present av 20-årsjubilerande Storytel

Lite utdelningsregn över Riddarholmen i alla fall de aktieägare i Storytel som jobbar där. Mynt: Pressbild Riksbanken. Bakgrundsfoto och montage: Boktugg.

💸 JUBILEUMSGÅVA. Styrelsen i Storytel Group föreslår en engångsutdelning om 1,00 SEK per aktie inför stämman 6 maj. Detta med bakgrund av att bolaget firar 20-årsjubileum samt har en god finansiell ställning med en positiv nettoskuld. Totalt blir det 77,2 Mkr i utdelning, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Boktugg gjorde tidigare analysen att Storytel troligen inte skulle börja dela ut pengar till aktieägarna utan prioritera tillväxt. Storytel ska presentera en utdelningspolicy under andra kvartalet 2025 tillsammans med en uppdaterad strategisk inriktning och nya finansiella mål.

redaktion@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter

I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.