💰 LITTPRIS. Anders Burman (aktuell med Den sista idealisten. Viktor Rydberg och hans tid), Daniel Pedersen (Natt och aska. Förintelsens litteraturer) och Sverker Sörlin (Snö. En historia) tilldelas Axel Hirschs pris 2025 av Svenska Akademien, enligt ett pressmeddelande. De får 125 000 kronor vardera för sina kulturhistoriskt betydelsefulla verk inom idé- och litteraturhistoria. Priset delas årligen ut sedan 1998.
Burman, Pedersen och Sörlin får Axel Hirschs pris 2025
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Bjarne Jacobson återkommer med äventyrlig berättelse från Central- och Sydamerika
I Acapulco, Mexiko lämnar jag segelskutan Ellen och ger mig ut på vandring. Målet och drömmen är Sydamerika. Men vägen dit är lång, äventyrlig och inte utan komplikationer.
Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter
I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.
Vägar till Velotopia utforskar inre och yttre drivkrafter kring våra resvanor
Vägar till Velotopia är berättelsen om vad som vore möjligt om cykeln vore navet. Följ med på en existentiell och samhällsmässig resa där vi utforskar hur folkhälsa,