[Pressmeddelande från Studentlitteratur]
Med ett likvärdigt och inkluderande lärande som ledstjärna fortsätter Studentlitteratur och Binogi sitt samarbete för att stödja lärare och elever. I samband med att Studentlitteraturs läromedel Helios NO nu släpps för årskurs 5 blir ännu fler handplockade, flerspråkiga undervisningsfilmer från Binogi tillgängliga via lärarhandledningen.
– De uppskattade filmerna från Binogi är ett värdefullt komplement som breddar elevernas möjligheter att närma sig naturvetenskapen på ett varierat och engagerande sätt, säger Marie Hannerstig, som arbetat med att ta fram det nya läromedlet på Studentlitteratur.
Maria Henriksson, regionchef på Binogi, uppskattar samarbetet och förtroendet från Studentlitteratur.
– Att tillsammans stärka elevens lärande känns bra för oss. Studentlitteraturs läromedel i kombination med Binogis filmer ger stort värde. Det är två läromedel som kompletterar varandra fint.
Helios NO – nu för både åk 4 och 5
Helios NO är ett helt nytt, kvalitetssäkrat basläromedel i biologi, fysik och kemi för mellanstadiet, tillgängligt för åk 4 samt för åk 5 från våren 2025. Helios NO erbjuder tydliga förklarande texter, ett rikt bildstöd, begreppsträning utifrån kooperativa strukturer samt ett gediget lärarstöd. Elevpaketet innehåller både tryckt övningshäfte och digitala resurser för repetition, variation och individanpassning. Läs mer om Helios NO: https://www.studentlitteratur.se/helios-no/
Redan från läsåret 2024/25 erbjuds utvalda filmer från Binogi via Helios NO:s digitala lärarpaket för åk 4. Erbjudandet utökas nu genom att alla skolor som använder motsvarande lärarpaket för åk 5 får fri tillgång till utvalda Binogi-filmer under läsåret 2025/26. För skolor där Binogi redan är en del av undervisningen gäller den vanliga inloggningen.
Om Binogi
Tillsammans med forskare och fler än 130 huvudmän bedriver Binogi forsknings- och utvecklingsprojektet Språkprojektet – Skola för alla från första dagen. Genom detta projekt utvecklas den digitala lärplattformen Binogi evidensbaserat och i enlighet med läroplanens centrala innehåll.
Binogi erbjuder korta, animerade lektioner med storytelling, quiz och begreppslistor för att stötta inlärning av svåra begrepp och komplexa fenomen. Plattformen är särskilt användbar för elever med koncentrationssvårigheter eller hög begåvning, och dess flerspråkiga innehåll möjliggör lärande på elevernas starkaste språk. Binogi erbjuder lektioner i 14 olika skolämnen med både text och ljud översatta till flera språk.
Läs mer om Binogi: https://www.binogi.se/
Om Studentlitteratur
Studentlitteratur är Sveriges ledande utbildningsförlag. I nära samarbete med skolvärlden och akademin utvecklar företaget produkter som stödjer lärande genom hela utbildningsresan.
Studentlitteraturs läromedel bygger på vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet, och kombinerar tryckta och digitala resurser för att ge elever och lärare de bästa möjliga verktygen.
Läs mer om Studentlitteratur: https://www.studentlitteratur.se/