Rysk journalist wallraffar i svensk villaidyll

"Jag pratade med människor som jobbat i Tyskland, Polen, Frankrike – där är det mycket värre, det får man inte glömma" säger Liza Alexandrova-Zorina. Foto: Christine Olsson/TT.

De renoverar de dyraste villorna men bor illegalt i misär. I De livegnas land skildrar Liza Alexandrova-Zorina immigranterna som bygger Sverige.
– Det är en sådan kontrast. Jag tyckte det var värt att berätta om.

Villaägarna i Djursholm och Stocksund vet varför byggarbetarna och städerskorna är billiga, enligt den ryska journalisten och författaren.

Boktugg Medium - välj din egen prenumerationsavgift från 200 kr per år!
99 % av Boktugg är gratis att läsa. Regelbunden läsare? Stötta oss gärna genom att prenumerera.


– Men de bryr sig inte, de tittar bort.

Hon bor själv i Djursholm – men i lägenhet. För kunna skriva boken hyrde hon rum på ett illegalt härbärge i Haninge och sade att hon jobbade svart som städerska.

Putinkritikern Liza Alexandrova-Zorina blev nyligen klassad som utländsk agent i Ryssland. Om hon återvänder dit grips hon.

I boken skildrar hon ryssar, ukrainare och uzbeker som betalat illegala flyktingsmugglare, köpt falska identiteter, även falska jobb. En muslimsk uzbek har blivit svårt torterad i sitt hemland. Många är papperslösa, men inte alla. Vissa blir grundlurade – och för dem som hittar arbete väntar i många fall ett lågavlönat slit utan rättigheter. Ett par av dem har blivit radikaliserade.

– Som författare ville jag visa den här världen inuti, allt annat kan svenska journalister göra. Men att visa hur dessa människor bor, hur de utnyttjas, hur deras liv ser ut – det kunde jag göra.

Boktugg Medium - välj din egen prenumerationsavgift från 200 kr per år!
99 % av Boktugg är gratis att läsa. Regelbunden läsare? Stötta oss gärna genom att prenumerera.


Slag

När hon hör en kvinnomisshandel genom härbärgets tunna väggar hotar hon att ringa polisen. Liza Alexandrova-Zorina tycker att hon hamnat i den ryska arbetarförfattaren Maxim Gorkijs skildring av “utvägslösa” på samhällets botten.

– Svenskar frågar mig varför de här människorna fortsätter att komma hit? En del kan inte återvända hem på grund av krig – som i Ukraina. Det är hög arbetslöshet i deras hemländer plus att de har skuldsatt sig för att åka hit. De kan inte återvända utan pengar.

Artur – en av de boende – renoverar Spotifyägaren Daniel Eks hus i Gamla Djursholm och tar med henne dit. Eluttagen är av marmor, enligt Artur, som berättar att varje toalettstol kostar som en bil. Byggarbetarna gapar – här spenderas “hundratals miljoner” men Liza Alexandrova-Zorina hittar inget olagligt.

– Det finns kriminalitet i den här världen, det finns farliga människor, jag ville visa att inte ens den dyraste villan i Sverige och ägaren som är jätterik är skyddad från en konstig man från ett illegalt härbärge.

Nyanser

Till slut berättar hon vem hon är, men härbärgets ägare konfronterar hon aldrig. Det sista hon vill är att kasta ut de boende på gatan.

– Jag vill lägga till nyanser. Om det finns kriminalitet i den här världen vilar det ett ansvar även på svenska villaägare och byggföretag.

Text: Erika Josefsson/TT

Fakta: Liza Alexandrova-Zorina

Född: 1984 på Kolahalvön, nära Murmansk. Växte upp 20 mil från finska gränsen.

Bor: I lägenhet i Djursholm.

Familj: Gift med den svenske dramatikern och författaren Dmitri Plax. Tillsammans har de en son.

Sysselsättning: Skriver regelbundet i Sydsvenskan och Svenska Dagbladet. Hennes första bok om det ryska parallellsamhället i Sverige, “Imperiets barn”, kom 2023. Nya boken De livegnas land släpptes 14 mars.

Bakgrund: Har bott i Sverige sedan 2021. I Moskva jobbade hon för människorättsorganisationen Team 29 som nu är förbjuden.

Bokbranschen år 2030 – hur ser den ut? Framtidsspaningar i Analysbrevet!

Om Putin och Trump:
– De är två farliga människor. Nu spelar Trump på Kremls sida, men han och Putin kan inte sitta nära varandra, de är för lika. Jag vet inte vad som ska hända, det är ganska deprimerande.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.