👩⚖️ LIBCRIME. En lagstiftningskommitté i South Dakota har godkänt ett förslag som möjliggör åtal mot bibliotekarier som lånar ut böcker som anses obscena eller “skadliga” för barn, rapporterar Aberdeen Insider. Bethany Soye, republikansk representant från Sioux Falls, menar att förslaget inte innebär ett förbud mot några böcker, vuxna kan fortfarande låna dem, utan att det handlar om att skydda minderåriga. Motståndare varnar för att detta kan leda till att bibliotekarier riskerar 1 års fängelse bara för att ha lånat ut en bok med “fel” innehåll.
Lagförslag: Åtala bibliotekarier för utlåning av “skadliga” böcker
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter
I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.
Författarduon Kanon & Wester debuterar som deckarförfattare med “I dödligt sällskap”, första delen i serien Morden på Axholmen.
På Axholmen i Stockholms skärgård rinner tiden ut för att lösa ett 30 år gammalt ritualmord, och någon på ön verkar göra allt för att dölja sanningen.