Hoi Publishing presenterar bokslutskommuniké för 2024

[Pressmeddelande från Hoi Publishing]

OKTOBER – DECEMBER 2024 I SAMMANDRAG

  • Nettoomsättning ökade med 36,2 % och uppgick till 7 057 k SEK (5 183 k SEK)
  • EBITDA uppgick till 361 k SEK (124 k SEK)
  • Rörelseresultatet uppgick till -6 034 k SEK (-1 021 k SEK)
  • Periodens resultat uppgick till -10 440 k SEK (-1 903 k SEK)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 1 701 k SEK (1 490 k SEK)

JANUARI – DECEMBER 2024 I SAMMANDRAG

  • Nettoomsättning ökade med 59,9 % och uppgick till 25 167 k SEK (15 740 k SEK)
  • EBITDA uppgick till -1 248 k SEK (829 k SEK)
  • Rörelseresultatet uppgick till -13 171 k SEK (-2 888 k SEK)
  • Periodens resultat uppgick till -19 681 k SEK (-4 568 k SEK)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 2970 k SEK (1 829 k SEK)

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER FJÄRDE KVARTALET

Tillträdet i förvärvet avseende majoriteten av aktierna i Eleven Stories AB skedde den 1 oktober 2024 efter en extra bolagsstämma avhållits samma dag. Eleven Stories AB har en väsentlig rättighetsportfölj inklusive flera stora filmproduktioner och teveserier. Bolaget betalade 7,5 m SEK för 50,1% av aktierna i Eleven Stories AB med kvittning av köpeskillingen mot B-aktier i Bolaget till kursen 1:50 kronor per aktie. Därtill har Bolaget gjort ett ovillkorat aktieägartillskott till Eleven Stories på sammanlagt 570 k SEK. En tilläggsköpeskilling om sammanlagt 22,8 m SEK är också överenskommen och villkorad av full finansiering av flera produktioner i Eleven Stories rättighetskatalog. Tilläggsköpeskillingen, när den blir aktuell, kommer kvittas mot B-aktier i Bolaget till kursen 2:50 kronor per aktie.

En konkursansökan lämnades in av Hoi Forlag ApS avseende dess dotterbolag Short Stories ApS (tidigare Superlux ApS) 11 oktober 2024 efter att en erbjuden avbetalningsplan avseende förfallna skatter förkastats av danska staten.

Det nybildade bolaget Hoi Förlag Sverige AB ingår nu i koncernen med avsikt att successivt flytta över den operativa verksamheten från moderbolaget och därmed renodla moderbola- get som ett holdingbolag.

Bolaget har nu inrättat en särskild mediadivision som därmed breddar koncernens verksamhetsområde väsentligt.

Den 4 december 2024 hölls en showcase-föreställning av musikalen My name is Fleming, Ian Fleming i London. Musikalen får mycket intresse från internationella finansiärer och teaterägare i flera länder. Musikalen planeras få sin premiär i England i höst.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER KVARTALETS UTGÅNG

Bolaget ingick 9 januari 2025 ett ramavtal med Antropsofiska Sällskapet avseende minst tio audioproduktioner och med hög sannolikhet fler än så. Ordervärdet förväntas bli minst 1,5 m SEK.

Anette Mattsson har per 1 februari 2025 utsetts till vice verkställande direktör i Bolaget och förstärker därmed ledningsfunktionen i Bolaget. Detta understryker också betydelsen av den nya mediadivisionen som Anette leder.

Styrelsen beslutade 18 februari 2025 om en företrädesemission i Bolaget, villkorad av bolagsstämmans godkännande. Kallelse till extra bolagsstämma den 25 mars 2024 har gått ut. Företrädesemissionen kommer vid fullteckning tillföra Bolaget drygt 12 m SEK före emissionskostnader. Emissionen görs i form av units omfattande två B-aktier och en teckningsoption. Två B-aktier erhålls för 0,30 kronor, således 0,15 kronor per aktie. Teckningsoptionen är vederlagsfri och kommer att kunna utnyttjas under hösten 2025 till en kurs som fastställs då i spannet 0,15 – 0,30 kronor. Väsentliga tecknings- och garantiåtaganden har erhållits.

Pressrelease

Pressrelease

Vi publicerar utvalda pressreleaser för att kunna länka till dem i våra nyhetsbrev och notiser. Förlag och andra i bokbranschen är välkomna att skicka sina pressreleaser till tips@boktugg.se Kanske publicerar vi releasen, kanske gör vi en egen nyhet på den. Vi läser i alla fall alla inkomna nyhetstips även om vi inte kan svara på alla mejl.

tips@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.