Mamman till Barnens bokklubb – Marianne von Baumgarten-Lindberg död

Marianne von Baumgarten-Lindberg är död. Bilden är från 2005 då hon tilldelades Natur och Kulturs kulturpris för hennes mångåriga, kraftfulla och inspirerande insatser för att sprida barn- och läskultur. Foto: Claus Gertsen / TT.

Marianne von Baumgarten-Lindberg har gått bort, 85 år gammal. Hon brann för barnens läsande, och har bidragit till att barnen inte bara får plastleksaker – utan även böcker – på McDonalds.

Hon somnade in omgiven av familjen.

– Hon hade ingen smärta och vi fanns med ända in på slutet. Efter ett explosivt och aktivt liv fick hon ett lugnt och värdigt slut, säger dottern Marietta von Hausswolff von Baumgarten till TT.

Barnboksexperten Marianne von Baumgarten-Lindberg kulturella meritlista är lång. Hon började sin yrkesbana som journalist och 1977 startade hon Barnens bokklubb.

Valde ut böcker

Hon grundade och drev Barnens bokhandel och var en av de drivande bakom tidskriften Opsis Barnkultur, och var med när Junibacken på Djurgården i Stockholm drog igång.

– Hon har genom sitt stora engagemang för barnlitteratur betytt mycket för barn och barnfamiljer, både med Barnens bokklubb som hon startade, och under alla år hon var engagerad i föreningen Läsrörelsens styrelse, säger dess ordförande Elisabet Reslegård.

Marianne von Baumgarten-Lindberg har bland annat varit med och valt ut många av de barn- och bilderböcker som delats ut på McDonalds under flera årtionden i samarbete med Läsrörelsen. 2019 hade 22,9 miljoner böcker delats ut, utvalda av Marianne von Baumgarten-Lindberg.

Chefredaktör och kunglig medaljör

2016 tilldelades hon konungens medalj i åttonde storleken med högblått band för “framstående insatser till fromma för svensk barnlitteratur”.

2021 tilldelades hon Svenska Förläggareföreningens Hederspris där hennes insatser och avtryck i barnboksvärlden beskrevs som “outplånliga”.

Hon hann också vara med att vara chefredaktör för Vi föräldrar, Femina, Allt om böcker och Riddarposten. Hon fortsatte att vara aktiv med barnkultur, även efter det att hon fyllt 80.

– Det kan bli för mycket arbete ibland, men det är så spännande och berikande att hålla på med barnkultur, sade hon till DN i samband med 80-årsdagen.

Text: Gustav Sjöholm/TT, Tina Remius/TT

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.