🎓 KURSÄNDRING. Regeringen ger MTM i uppdrag att begränsa tillgången till anpassad kurslitteratur i Legimus till endast berättigade användare. Beslutet kommer efter kritik om illegitim spridning. Läromedelsförfattarna välkomnar åtgärden och efterlyser även ett studiebidrag för kurslitteratur. MTM ska redovisa uppdraget senast 13 juni 2025.
MTM-uppdrag: Begränsa illegitim spridning av kurslitteratur i Legimus
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Som 60-åring sadlade Solveig om från språklärare till scenartist
”…till var och en som någonsin drömt om eller funderat på att sätta upp en egen show eller som bara vill bli inspirerade till att våga något nytt.
Ann Gewecke med nya boken ”Drömmar & dråpslag”
En kvinnohistorisk roman som utspelar sig i 1920-talets Östergötland och Köpenhamn.
”Det är mellankrigstid. Rasmine har en vecka kvar till antagningsprovet till läkarutbildningen i Köpenhamn.