Köp en bokhandel för 1 kr – Klackenberg söker köpare

👛 TILLSALU. Bokhandelskedjan Klackenbergs Böcker och papper som startades 2004 är till salu. Kedjan har 26 heltidstjänster och de anställda har första tjing att köpa. Priset är en krona – men ännu har ingen nappat, skriver Mitt i Stockholm. En av butikerna ligger i Tumba.
– Om vi inte hittar någon köpare läggs den ner när hyreskontraktet går ut 2026. Och det med sorg i hjärtat. Att driva en bokhandel behöver nog vara ett familjeprojekt, där den ena parten har en fast inkomst, säger ägaren Dag Klackenberg till tidningen.

redaktion@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.