Färre antikvariat – fler titlar till salu på nätet

Ola Persson på antikvariatet Yconoma Books ser en dyster framtid för antikvariaten i Sverige. Foto: Privat.

Det senaste året har ytterligare tio antikvariat försvunnit i Sverige. I början av 2025 finns det 240 verksamma antikvariat. Samtidigt ökar utbudet av antikvariska böcker på nätet och kommer i år att passera 5 miljoner titlar.

Antalet antikvariat fortsätter minska. 2016 fanns det 320 antikvariat av någorlunda storlek – idag är de 240 efter att tio stycken försvunnit bara senaste året. Det är i synnerhet de mindre företagen som slår igen. Anledningen är främst den svaga lönsamheten.

Sorry, denna artikel är låst. Redan prenumerant? Logga in.
Du kan även låsa upp artikeln för 19 kr (och få 14 dagars access med Boktugg Mini*).

Eller välj någon av dessa prenumerationer:

* Därefter förnyas prenumerationen var 14:e dag. Avsluta när du vill eller byt till helårsalternativ.

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.