Han toppar utlåningen på de största biblioteken

Andrev Walden med sin Auguststatyett. Arkivbild: Christine Olsson/TT.

2023 års Augustvinnare, Andrev Waldens Jävla karlar, toppar utlåningen på de största biblioteken i Sverige i fjol. Det visar en rundringning som “Kulturnytt” i Sveriges Radio har gjort till biblioteken i Göteborg, Malmö, Uppsala och Stockholm. På Östermalms bibliotek i Stockholm var romanen väldigt efterfrågad.

– Det var otroligt lång kö när den hade fått Augustpriset, vi var uppe i 950 personer i kö eller något sådant, och då hade vi ändå många exemplar, säger bibliotekarie Peter Buten till “Kulturnytt”.

Andra flitigt utlånade böcker i de fyra städerna var Annika Norlins “Stacken” och Katarina Wennstams “Döda kvinnor förlåter inte”.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter

I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.