Tjugo år av sann magi på Höganäs Bokhandel & Cappuccino – grattis på födelsedagen

En bild från en av många bokreleaser i Höganäs med en lokal författare. En kväll som blev väldigt speciell för Boktuggs medarbetare. Foto: Conny Palmkvist.

Boktuggs Conny Palmkvist skriver en personlig grattishälsning till sin lokala bokhandel Höganäs Bokhandel & Cappucino som fyller 20 år. Fast bokhandeln på sätt och vis funnits i 150 år. Han berättar om ett av många magiska möten i bokhandeln.

Vad är en bokhandel? För läsarna blir platsen alltid mer än bara en affär man kliver in i, eftersom man så ofta förlitar sig på personalens intresse och tips. Om det är någon bransch som fortfarande har kvar detta gyllene skimmer över yrkesgruppen, så måste det vara just medarbetarna i en bokhandel. Här brinner man för böckerna. Tror på det magiska i dem också, kanske. 

Sorry, denna artikel är låst. Redan prenumerant? Logga in.
Du kan även låsa upp artikeln för 19 kr (och få 14 dagars access med Boktugg Mini*).

Eller välj någon av dessa prenumerationer:

* Därefter förnyas prenumerationen var 14:e dag. Avsluta när du vill eller byt till helårsalternativ.

Conny Palmkvist

Conny Palmkvist

Conny Palmkvist är författare, spökskrivare och journalist. Han har skrivit åtta romaner och bland annat tilldelats Helsingborgs Dagblads kulturpris och Umeå novellpris.

conny@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.