⚖️ TRUMPHOT. Donald Trump hotar att stämma Penguin Random House och New York Times på 10 miljarder dollar för påstått falska och ärekränkande uttalanden i artiklar och boken Lucky Loser av Russ Buettner (som är grävande reporter på NY Times). Tidningen försvarar sin rapportering och hänvisar rättsliga krav mot boken till förlaget, skriver Publishers Weekly.
Trump hotar stämma Penguin Random House
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Vägar till Velotopia utforskar inre och yttre drivkrafter kring våra resvanor
Vägar till Velotopia är berättelsen om vad som vore möjligt om cykeln vore navet. Följ med på en existentiell och samhällsmässig resa där vi utforskar hur folkhälsa,
Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter
I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.
Bjarne Jacobson återkommer med äventyrlig berättelse från Central- och Sydamerika
I Acapulco, Mexiko lämnar jag segelskutan Ellen och ger mig ut på vandring. Målet och drömmen är Sydamerika. Men vägen dit är lång, äventyrlig och inte utan komplikationer.