BOKFEST. LitterArt Gästabud arrangeras i Nyköping för tolfte året, den 10-12 oktober. Evenemanget bjuder på tre dagar av litteratur, konst och musik med författare som Anita Goldman, Inger Edelfeldt och Patrik Lundberg. Utställningar, poesikvällar och en barnboksmässa finns också på schemat. Totalt erbjuds 30 programpunkter och de flesta aktiviteter är gratis.
Snart dags för LitterArt Gästabud 2024 i Nyköping
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Författarduon Kanon & Wester debuterar som deckarförfattare med “I dödligt sällskap”, första delen i serien Morden på Axholmen.
På Axholmen i Stockholms skärgård rinner tiden ut för att lösa ett 30 år gammalt ritualmord, och någon på ön verkar göra allt för att dölja sanningen.
Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter
I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.