SKRÄPDROTTNING. Rättegången mot Think Pink, företaget misstänkt för illegal dumpning av avfall i Mellansverige, inleddes idag. Samtidigt avslöjas företagets mörka historia i den kommande boken Queen of Trash av Daniel Fridell och Nina Silventoinen. Boken, som släpps på WAPI våren 2025, skildrar en skandal med miljöbrott, korruption och organiserad brottslighet, och kommer att finnas som ljudbok och e-bok.
– Den här historien innehåller ALLT: miljöbrott, korruption, MC-gäng, prostitution och utpressning. Det är en helt osannolik härva som nystas upp. Jag vill i boken ge en bild av hela skandalen och hur den drabbat vår miljö och livet för så många vanliga människor i Sverige, säger Daniel Fridell i ett pressmeddelande.
Fridell och Silventoinen skriver true crime om miljöbrott
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Ann Gewecke med nya boken ”Drömmar & dråpslag”
En kvinnohistorisk roman som utspelar sig i 1920-talets Östergötland och Köpenhamn.
”Det är mellankrigstid. Rasmine har en vecka kvar till antagningsprovet till läkarutbildningen i Köpenhamn.
Som 60-åring sadlade Solveig om från språklärare till scenartist
”…till var och en som någonsin drömt om eller funderat på att sätta upp en egen show eller som bara vill bli inspirerade till att våga något nytt.
Alexandra Murdock vill göra stora avtryck med ”Liten”
Litens allra bästa vän försvinner och allting känns färglöst. Blommorna bleknar och eken kroknar. Men så en dag i allt det grå hörs steg i gruset och en liten filur med yvig röd frisyr knackar på.