📘 Låneord. Oxford English Dictionary har adderat 23 japanska ord, rapporterar The Guardian. Mer än hälften är relaterade till matlagning men även ordet Kintsugi, som är ett allt populärare sätt att laga trasig keramik, finns med. Bra att känna till i bokbranschen är Isekai, en japansk genre inom fantasy fiction som innefattar en karaktär som transporteras till eller återföds i en annan, konstig eller ovanlig värld. Ett färskt exempel på genren är Hayao Miyazakis film Pojken och Hägern (The Boy and the Heron), där 12-årige Mahito upptäcker ett övergivet torn, en port till en fantastisk värld.
23 nya japanska (!) ord i Oxfords engelska ordbok
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Relaterade nyheter
Som 60-åring sadlade Solveig om från språklärare till scenartist
”…till var och en som någonsin drömt om eller funderat på att sätta upp en egen show eller som bara vill bli inspirerade till att våga något nytt.
Ann Gewecke med nya boken ”Drömmar & dråpslag”
En kvinnohistorisk roman som utspelar sig i 1920-talets Östergötland och Köpenhamn.
”Det är mellankrigstid. Rasmine har en vecka kvar till antagningsprovet till läkarutbildningen i Köpenhamn.
Alexandra Murdock vill göra stora avtryck med ”Liten”
Litens allra bästa vän försvinner och allting känns färglöst. Blommorna bleknar och eken kroknar. Men så en dag i allt det grå hörs steg i gruset och en liten filur med yvig röd frisyr knackar på.