🎧 Netflixeffekt. En dag, David Nicholls succéroman från 2009 som dessutom blev startskottet för Printz Publishing har blivit tv-serie på Netflix med premiär i veckan. Detta tycks ha lett till ett enormt sug efter att lyssna på originalberättelsen, berättar Storytel. Ljudboken släpptes 2010 på A Nice Noise och är inläst av Anders Ekborg.
Ljudboken gick från att bookshelvas, alltså läggas i bokhyllan av Storytels användare, enstaka gånger per dag de senaste åren – till hundratals gånger per dag i seriens premiärvecka.
– Det här visar verkligen att våra kunder vänder sig till katalogen för fördjupning när någonting fångar deras intresse. Det här är något vi ser till exempel vid större nyhetshändelser, när ett visst ämne blir viralt, eller när en äldre titel återaktualiseras på det här sättet. Vår backlist är i högsta grad levande, och det är roligt att se äldre titlar hitta en ny publik hos oss, säger Helena Gustafsson, Chief Content Officer på Storytel.
Netflix-serien väckte ljudboken En dag av David Nicholls
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Författarduon Kanon & Wester debuterar som deckarförfattare med “I dödligt sällskap”, första delen i serien Morden på Axholmen.
På Axholmen i Stockholms skärgård rinner tiden ut för att lösa ett 30 år gammalt ritualmord, och någon på ön verkar göra allt för att dölja sanningen.
Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter
I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.