📉 Konkurs. Nätbokhandeln BeStories har haft problem med ekonomin under lång tid och haft flera betalningsförelägganden och inkassokrav. Skuldsaldot är över 500 tkr. Dessutom finns inget registrerat bokslut för varken 2021 eller 2022. I slutet av augusti beslutade företaget om likvidation och den 7 september försattes Bestories Sverige AB i konkurs på egen begäran.
Nätbokhandeln BeStories i konkurs
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Stefan Holm släpper nya boken ”Liudmila – I tigerns tecken”
Boken är en resa genom ett land som idag blivit föremål för mediernas intresse. Från tigerns land i det fjärran Premoria till Östberlin och murens fall och så småningom vidare till Sverige.
Anna-Lena Berg fortsätter serien om historisk svensk true crime med ”Vitt gift”
Vitt gift – mordgåtan på Attarp 1845 handlar om ett på sin tid mycket omtalat rättsfall med många frågetecken. En solig junidag insjuknar flera personer på Attarps herrgård utanför Jönköping.
Carina Blid med ny roman, Vem är kärring? Humor, satir och feelgood i en skön blandning
Vem är kärring? kom ut i mars 2025. En humoristisk satir, om beteenden, könsroller och relationer. Romanen beskriver vardagliga situationer och konflikter som de flesta kan känna igen blandat med djupare reflektioner över livet.