Topplista. Förra veckans mest lyssnade och lästa böcker på Storytel är glad läsning för VD Johannes Larcher. 8 av 10 titlar på topp 10 var nämligen utgivna på Storytelägda förlag. Peter Mohlin och Peter Nyström är allra hetast, tre av duons böcker ligger just nu på listan. Inte oväntat dök den åttonde boken i Sju systrar-serien upp direkt.
1. Den tysta fågeln, Peter Mohlin och Peter Nyström, uppläst av Reine Brynolfsson, Norstedts
2. Kärlek på den lilla ön i havet, Jenny Colgan, uppläst av Irene Lindh, Norstedts
3. Andra kvinnors liv, Jojo Moyes, uppläst av Gunilla Leining, Printz Publishing
4. Nattens öga, Cilla och Rolf Börjlind, uppläst av Nina Zanjani, Norstedts
5. När ingen lyssnar, Diamant Salihu, uppläst av Gerhard Hoberstorfer, Mondial
6. Skattjakten, IJustWantToBeCool, uppläst av författarna, Storytel Kids
7. Atlas: Historien om Pa Salt, Lucinda Riley och Harry Whittaker, uppläst av Gunilla Leining, Bazar Förlag
8. Det sista livet, Peter Mohlin och Peter Nyström, uppläst av Reine Brynolfsson, Norstedts
9. Ad mortem, Ann-Charlotte Persson och Mikael Ressem, uppläst av Gunilla Leining, Lind & Co
10. Den andra systern, Peter Mohlin och Peter Nyström, uppläst av Reine Brynolfsson, Norstedts
Topplistan baseras på antal avslutade ljud- och e-böcker hos Storytel de senaste sju dagarna.
8 av 10 titlar från egna förlag på Storytels topplista vecka 19 (8 – 14 maj) 2023
Sölve Dahlgren
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Bjarne Jacobson återkommer med äventyrlig berättelse från Central- och Sydamerika
I Acapulco, Mexiko lämnar jag segelskutan Ellen och ger mig ut på vandring. Målet och drömmen är Sydamerika. Men vägen dit är lång, äventyrlig och inte utan komplikationer.
Vägar till Velotopia utforskar inre och yttre drivkrafter kring våra resvanor
Vägar till Velotopia är berättelsen om vad som vore möjligt om cykeln vore navet. Följ med på en existentiell och samhällsmässig resa där vi utforskar hur folkhälsa,
Hans Trägårdh, Medusa är en obarmhärtig berättelse om människors girighet. Fristående fortsättning på Vredens Skörd.
SOMMAREN 2025 avrättas två svenska tjänstemän bestialiskt utan misskund. Båda innehade höga ämbeten på Utrikesdepartementet och Sida. Myndigheterna dras in i en härva av bedrägerier som hotar att rasera deras murar.
Ny svensk science fiction på svenska – av Klas Elm
EDEN är ett spännande rymdäventyr om artificiell intelligens och ideologiska konflikter.
Boken är en spännande och tänkvärd framtidsroman som problematiserar religiöst styrda auktoritära samhällen,