📰 HoraceComeback. Akademiledamoten Horace Engdahl och författaren Amanda Romare ska tillsammans med Essy Klingberg och Johannes Klenell ska de spana om kultur och dra lärdomar från veckan som gått hos SvD Kultur. En subjektiv och osaklig summering av veckan som gått. Det är uppdraget de fyra skribenterna har fått.
– Det är två saker jag gillar med det här: Ett: att få tillfälle att krossa människors förhoppning att jag skulle vara tystad för alltid, och två: spänningsmomentet. Genren är ny för mig. Kanske blir jag tvungen att ösa ur aktuella läsupplevelser och existentiella reflektioner för att det hela ska gå ihop, så triviala som samhällsnyheterna och medieaktörernas utspel i allmänhet är under en normal vecka, säger Horace Engdahl i ett pressmeddelande.
Horace Engdahl och Amanda Romare till SvD Kultur
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter
I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.
Författarduon Kanon & Wester debuterar som deckarförfattare med “I dödligt sällskap”, första delen i serien Morden på Axholmen.
På Axholmen i Stockholms skärgård rinner tiden ut för att lösa ett 30 år gammalt ritualmord, och någon på ön verkar göra allt för att dölja sanningen.