I samband med Stockholms bokhelg öppnar Lilla Piratförlaget utställningen Bilden i bilderboken med verk av tio illustratörer som alla är aktuella med nya bilderböcker. Medverkar gör Hanna Albrektson, Kitty Crowther, Karin Cyrén, Per Gustavsson, Joanna Hellgren, Anna Höglund, Pija Lindenbaum, Mogu Takahashi, Emma Virke och Emelie Östergren.
Omkring 30 verk kommer att visas på utställningen, varav de flesta är till salu, och det blir också flera fördjupande bilderbokssamtal. Utställningen äger rum på Ragvaldsgatan 17 i Stockholm, 23–29 augusti, dagligen mellan kl 11 och 18.
Lilla Piratförlaget arrangerar utställning med bilderbokskonst under Stockholms bokhelg
Anna von Friesen
Anna von Friesen frilansar som journalist, redaktör, korrekturläsare och med andra redaktionella tjänster.
anna.von.friesen@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Författarduon Kanon & Wester debuterar som deckarförfattare med “I dödligt sällskap”, första delen i serien Morden på Axholmen.
På Axholmen i Stockholms skärgård rinner tiden ut för att lösa ett 30 år gammalt ritualmord, och någon på ön verkar göra allt för att dölja sanningen.
Staffan Hammerman belyser USA:s nedtonade historia med bok om Pocahontas
Pocahontas är kanske den mest kända kvinnan i den amerikanska historien. Nästan alla människor känner till henne, åtminstone till namnet. Många har fått en bild av henne genom de populära men ohistoriska berättelser som skapats runt hennes tragiska livsöde.
Alexandra Murdock vill göra stora avtryck med ”Liten”
Litens allra bästa vän försvinner och allting känns färglöst. Blommorna bleknar och eken kroknar. Men så en dag i allt det grå hörs steg i gruset och en liten filur med yvig röd frisyr knackar på.