Storförlaget Macmillan är ett av många förlag vars anställda har jobbat på distans sedan i mars månad. De hade ursprungligen planerat att åter öppna kontoret den 11 januari 2021, men har nu meddelat att detta öppningsdatum flyttas fram till den 6 juli 2021, skriver Publishers Weekly. Sedan i augusti tillåter företaget dock begränsad tillgång till kontoret för anställda som exempelvis behöver använda post eller andra tjänster. Inte heller de övriga storförlagen räknar med att öppna sina kontor förrän till våren.
Macmillan planerar att öppna sitt New York-kontor igen – i juli 2021
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Alexandra Murdock vill göra stora avtryck med ”Liten”
Litens allra bästa vän försvinner och allting känns färglöst. Blommorna bleknar och eken kroknar. Men så en dag i allt det grå hörs steg i gruset och en liten filur med yvig röd frisyr knackar på.
Som 60-åring sadlade Solveig om från språklärare till scenartist
”…till var och en som någonsin drömt om eller funderat på att sätta upp en egen show eller som bara vill bli inspirerade till att våga något nytt.
Ann Gewecke med nya boken ”Drömmar & dråpslag”
En kvinnohistorisk roman som utspelar sig i 1920-talets Östergötland och Köpenhamn.
”Det är mellankrigstid. Rasmine har en vecka kvar till antagningsprovet till läkarutbildningen i Köpenhamn.