Författaren Daniel Åberg upptäckte att Letto försvunnit ur sortimentet hos Adlibris, vilket var lite märkligt. Frågan var om de bestämt sig för att inte längre sälja en egen läsplatta med tanke på konkurrens från både Kobo och Amazon. Men så var inte fallet. Istället handlar det om en utgående modell som är slutsåld.
– Det är leverantörerna som varit försenade, vilket antagligen är kopplat till det som händer i världen nu. Det är inget dramatiskt men de har haft svårt att hålla leveranstiderna. Vi får in en brand new Letto som kommer vara ännu bättre än den förra, säger Sakari Luovio till Svensk Bokhandel.
I slutet av juni räknar Adlibris med att ha den nya läsplattan i lager.
Nej, Adlibris har inte skrotat sin läsplatta Letto – ny modell i sommar
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Alexandra Murdock vill göra stora avtryck med ”Liten”
Litens allra bästa vän försvinner och allting känns färglöst. Blommorna bleknar och eken kroknar. Men så en dag i allt det grå hörs steg i gruset och en liten filur med yvig röd frisyr knackar på.
Som 60-åring sadlade Solveig om från språklärare till scenartist
”…till var och en som någonsin drömt om eller funderat på att sätta upp en egen show eller som bara vill bli inspirerade till att våga något nytt.
Ann Gewecke med nya boken ”Drömmar & dråpslag”
En kvinnohistorisk roman som utspelar sig i 1920-talets Östergötland och Köpenhamn.
”Det är mellankrigstid. Rasmine har en vecka kvar till antagningsprovet till läkarutbildningen i Köpenhamn.