Ljud- och ebokstjänsten Scribd, konkurrenter till Storytel, Bookbeat och Nextory även i Europa, erbjuder gratis tillgång till eböcker och ljudböcker i 30 dagar den kommande månaden. Men det gör de väl alla i olika kampanjer hela tiden?
Jo. Men Scribds VD och grundare Trip Adler presenterar erbjudandet i ett blogginlägg och poängterar att du inte förbinder dig till något. Du behöver inte ens registrera ditt kreditkort (så att du glömmer avsluta provperioden). Kanske det sänker datamängderna i näten?
“Vårt mål är helt enkelt att säkerställa att alla har tillgång till sina favoritböcker, författare och kvalitetsinnehåll medan vi vänjer oss vid det nya normala de kommande veckorna”, skriver Trip Adler.
Scribd erbjuder hela världen gratis eböcker och ljudböcker i 30 dagar
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Staffan Hammerman belyser USA:s nedtonade historia med bok om Pocahontas
Pocahontas är kanske den mest kända kvinnan i den amerikanska historien. Nästan alla människor känner till henne, åtminstone till namnet. Många har fått en bild av henne genom de populära men ohistoriska berättelser som skapats runt hennes tragiska livsöde.
Alexandra Murdock vill göra stora avtryck med ”Liten”
Litens allra bästa vän försvinner och allting känns färglöst. Blommorna bleknar och eken kroknar. Men så en dag i allt det grå hörs steg i gruset och en liten filur med yvig röd frisyr knackar på.
Som 60-åring sadlade Solveig om från språklärare till scenartist
”…till var och en som någonsin drömt om eller funderat på att sätta upp en egen show eller som bara vill bli inspirerade till att våga något nytt.
Författarduon Kanon & Wester debuterar som deckarförfattare med “I dödligt sällskap”, första delen i serien Morden på Axholmen.
På Axholmen i Stockholms skärgård rinner tiden ut för att lösa ett 30 år gammalt ritualmord, och någon på ön verkar göra allt för att dölja sanningen.