Den amerikanska prenumerationstjänsten Scribd har tagit in mer kapital, 58 miljoner dollar (motsvarande 550 Mkr), som ska användas för internationell expansion och teknikutveckling, men även för inköp av innehåll. Scribd konkurrerar med Storytel i Mexiko och har dessutom hälften av sina abonnenter i Europa, skriver Publishers Weekly.
– Scribd är redo att bli den ledande prenumerationstjänsten för läsning över hela världen, säger Pete Jensen, VD för Spectrum Equity som stod för den största delen av det nya kapitalet.
Likt Storytel har Scribd satsat på eget exklusivt innehåll, Scribd Original. De erbjuder eböcker, magasin och ljudböcker för 8,99 dollar/månad, obegränsat men med vissa begräsningar i det finstilta.
Storytelkonkurrenten Scribd tar in 550 Mkr i nytt kapital
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Författarduon Kanon & Wester debuterar som deckarförfattare med “I dödligt sällskap”, första delen i serien Morden på Axholmen.
På Axholmen i Stockholms skärgård rinner tiden ut för att lösa ett 30 år gammalt ritualmord, och någon på ön verkar göra allt för att dölja sanningen.
Alexandra Murdock vill göra stora avtryck med ”Liten”
Litens allra bästa vän försvinner och allting känns färglöst. Blommorna bleknar och eken kroknar. Men så en dag i allt det grå hörs steg i gruset och en liten filur med yvig röd frisyr knackar på.
Staffan Hammerman belyser USA:s nedtonade historia med bok om Pocahontas
Pocahontas är kanske den mest kända kvinnan i den amerikanska historien. Nästan alla människor känner till henne, åtminstone till namnet. Många har fått en bild av henne genom de populära men ohistoriska berättelser som skapats runt hennes tragiska livsöde.