Smartypants, ett förlag som ger ut barnböcker skrivna av barn, lägger ner verksamheten.
”Det har varit fantastiskt roligt att få ta del av alla hundratals unika historier från alla barn, och ännu roligare att lansera tryckta versioner av några stycken. De senaste två åren har tyvärr inte tiden räckt till riktigt och företaget har till stor del varit inaktivt, och kan man inte göra något riktigt ska man inte göra det alls tycker jag”, skriver grundaren Liza Maker på hemsidan.
Hon efterlyser någon som kan tänka sig att ta över verksamheten och skriver att hon gärna lämnar över stafettpinnen till rätt person. Förlaget gav ut en bok om året, med texter som barn har skickat in, senast Spökhistorier för och av orädda barn.
Förlaget Smartypants söker ny ägare
Anna von Friesen
Anna von Friesen frilansar som journalist, redaktör, korrekturläsare och med andra redaktionella tjänster.
anna.von.friesen@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Relaterade nyheter
Som 60-åring sadlade Solveig om från språklärare till scenartist
”…till var och en som någonsin drömt om eller funderat på att sätta upp en egen show eller som bara vill bli inspirerade till att våga något nytt.
Alexandra Murdock vill göra stora avtryck med ”Liten”
Litens allra bästa vän försvinner och allting känns färglöst. Blommorna bleknar och eken kroknar. Men så en dag i allt det grå hörs steg i gruset och en liten filur med yvig röd frisyr knackar på.
Författarduon Kanon & Wester debuterar som deckarförfattare med “I dödligt sällskap”, första delen i serien Morden på Axholmen.
På Axholmen i Stockholms skärgård rinner tiden ut för att lösa ett 30 år gammalt ritualmord, och någon på ön verkar göra allt för att dölja sanningen.
Staffan Hammerman belyser USA:s nedtonade historia med bok om Pocahontas
Pocahontas är kanske den mest kända kvinnan i den amerikanska historien. Nästan alla människor känner till henne, åtminstone till namnet. Många har fått en bild av henne genom de populära men ohistoriska berättelser som skapats runt hennes tragiska livsöde.