Harlan Coben skrev manus till tv-serien Safe på Netflix. Nu kommer en ny serie i åtta delar med titeln The Stranger, baserad på Cobens roman med samma namn (på svenska heter den Främlingen). Inte nog med det. Ytterligare två Harlan Coben-romaner ska filmatiseras, The Woods (Den enda lögnen) filmas åt Netlix Polen och The Innocent (Den oskyldige) för Netflix Spanien. De två sistnämnda titlarna finns inte i tryck i Sverige längre – vågar vi gissa att de kommer med nya omslag som matchar tv-serierna?
Tre romaner av Harlan Coben blir nya tv-serier på Netflix
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Bjarne Jacobson återkommer med äventyrlig berättelse från Central- och Sydamerika
I Acapulco, Mexiko lämnar jag segelskutan Ellen och ger mig ut på vandring. Målet och drömmen är Sydamerika. Men vägen dit är lång, äventyrlig och inte utan komplikationer.
Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter
I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.