Författaren Jenny Berthelius föddes i Stockholm 1923 men hennes familj flyttade tidigt till Helsingborg där hon växte upp. Hon avled tidigare i sommar i en ålder av 95 år. Jenny romandebuterade 1968 med Mördarens ansikte (som sedan förra året finns som ebok liksom ett 20-tal andra av hennes romaner) men hade redan tidigare skrivit deckarnoveller till Dagens Nyheter. Hennes författarskap rymmer barnböcker, thrillers, romaner, noveller, antologier och lättlästa böcker. Berthelius var medlem av Skånska Deckarsällskapet och Danskt-Svenskt Författarsällskap. Hon var också en av författarna bakom pseudonymen Bo Lagevi. Jenny Berthelius tilldelades Svenska Deckarakademins Grand Master-diplom 2004.
Författaren Jenny Berthelius är död
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Bjarne Jacobson återkommer med äventyrlig berättelse från Central- och Sydamerika
I Acapulco, Mexiko lämnar jag segelskutan Ellen och ger mig ut på vandring. Målet och drömmen är Sydamerika. Men vägen dit är lång, äventyrlig och inte utan komplikationer.
Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter
I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.