Svensk idé ska väcka nytt liv i gamla klassiker

I ett pressmeddelande kan vi nu läsa att det svenska serietidningsförlaget Epics publishing har hittat ett sätt genom vilket man hoppas, på sikt, ska kunna locka yngre generationer till att upptäcka litterära klassiker. Genom att ge ut serietidningar som grundar sig på bland annat Shakespeares verk, vill de visa dess tidlösa innehåll på ett modernt sätt och hoppas därmed göra dem mer lättillgängliga för ungdomar.

Bildkälla

solve@dahlgren.net

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Hektors nya deckare tar läsaren tillbaka till kalla krigets hemligheter

I en tid då Sveriges beredskap och geopolitiska hot återigen står i fokus, är författaren Josefine Hektor aktuell med en ny deckare. Skyddsrummet är en psykologiskt laddad berättelse som rör sig mellan sommaren 1986 och samtiden – och som speglar en verklighet där det förflutna känns obehagligt nära.